HIMOKSEN HIIHTOKOULULLE VUODEN 2025 HIIHTOKOULU -PALKINTO

HIMOKSEN HIIHTOKOULULLE VUODEN 2025 HIIHTOKOULU -PALKINTO

Himoksen hiihtokoulu palkittiin 29.4.2025 Suomen Hiihtokeskusyhdistys ry:n vuosikokouksessa Ylläksellä Vuoden 2025 hiihtokouluna. Vuoden 2025 hiihtokeskukseksi valittiin Saariselkä ja lähikeskukseksi Vihti Ski.

Palkittavat valitsi Travel/Visit Finlandin Kristiina Hietasaaren johtama raati, johon kuului matkailun, median ja eri lajiliittojen edustajia. Raadin merkittävänä apuna oli kuluttajille Ski.fi-sivuilla tehdyn kyselyn tulokset. Kyselyyn osallistui noin 2 500 kuluttajaa.

Valintaansa raati perusteli muun muassa sillä, että hiihtokouluon kehittänyt toimintaansa selkeillä ja konkreettisilla toimenpiteillä. Näillä on edistetty niin toimialaa kuin hiihtokoulun omaa toimintaa ja mikä tärkeintä – palveltu asiakkaita. Hiihtokoulu otti omakseen kaudella 24/25 lanseeratun toimialan yhteisen Laskukaverit-konseptin ja kävi innostamassa kaikki Jämsän ala-asteiden ykkös- ja kakkosluokkalaiset lasketteluun ja lumilautailuun.

Hiihtokoulu käynnisti kauden aikana myös yhteistyön Jämsän lukion kanssa. Lukiolaisten oli mahdollista valita valinnaisena opintona rinneharjoittelijakurssi, jonka jälkeen opiskelijoilla oli mahdollisuus hakeutua hiihtokouluun apuopettajiksi. Tällä on osaltaan haluttu varmistaa, että toimialalle saadaan tulevaisuudessakin lisää osaajia ja innokkaita nuoria. Hiihtokoulussa on myös hyvä työilmapiiri ja yhteishenki.

-Teimme pari vuotta sitten strategisen päätöksen lähteä kehittämään hiihtokoulutoimintaa yhdessä Hiihtokoulu Himosetin kanssa ja on todella hienoa nähdä, että työ on tuottanut tulosta. Löysimme hiihtokoulutoimintaan ympärivuotisen johtajan Himosetin tutusta opettajakunnasta, joten pääsimme nopeasti kiinni toiminnan monipuoliseen kehittämiseen, Himos-Yhtiöt Oy:n toimitusjohtaja Elsi Ojala iloitsee.

Hiihtokoulu Himoset Oy on perustettu vuonna 1990 ja siinä työskentelee sivutoimisesti noin 40 hiihdonopettajaa. Hiihdonopettajia kouluttavat sekä Suomen Alppihiihdonopettajat ry että Suomen Hiihtokeskusyhdistys ry. Hiihdonopetusta on Himoksella tarjolla sekä alkeis- että jatkotasolla niin alppihiihdossa, lumilautailussa, murtomaa- kuin telemarkhiihdossakin. Kauden 24/25 aikana hiihtokoulun kursseilla kävi noin 1600 oppilasta.

-Ympärivuotinen keskittyminen hiihtokoulutoimintaan on tuonut mukaan paljon uusia mahdollisuuksia ja resursseja sekä tuotteiden että osaamisen kehittämiseen. Toiminnan kehittymisen myötä paranee myös tekemisen meininki ja työilmapiiri. Kiitokset tästä hienosta tunnustuksesta kuuluvat niin meidän upeille opettajille kuin koko hiihtokeskuksen henkilökunnalle hyvästä yhteistyöstä ja erinomaisista puitteista, summaa hiihtokoulun johtaja Minna Stenberg.  

Artikkeli julkaistu 30.4.2025